Pod koniec marca, gdy mróz ustąpi na dobre, można odsłonić rośliny. Torf i korę warto po rozgarnięciu pozostawić na rabatach jako ściółkę. Liście, słomę i gałęzie drzew iglastych składujemy na kompoście. Byliny trzeba oczyścić z zaschniętych liści, a pozostawione na zimę przekwitłe kwiatostany wyciąć.
Gdy stopnieje śnieg i minie groźba mrozu, starannie wygrabiamy trawnik. Usuńmy śmieci, patyki, zeszłoroczne liście oraz suchą trawę. Takie wyczesanie pobudzi źdźbła trawy do wzrostu i napowietrzy darń. Trzeba to jednak robić ostrożnie, aby nie odrywać namokniętej darni od podłoża.
Ogród warzywny
Najwcześniej wysiewamy nasiona cebuli oraz grochu. W odstępach kilkudniowych (lub nawet co dwa tygodnie) siejemy rzodkiewkę, koper, pietruszkę, marchew, szpinak, rzodkiew białą. Można już sadzić czosnek i cebulę dymkę. Na przygotowane grządki przenosimy rozsadę wczesnych warzyw kapustnych, ale w razie mroźnych nocy i poranków okrywamy warzywa. W drugiej połowie miesiąca pikujemy do tunelu wcześniej wysiane pomidory i paprykę.
W kwietniu do życia pełną parą ruszają także chwasty. Dbamy o bieżące odchwaszczanie i przerywanie siewki. Przygotowujemy (w pomieszczeniach) rozsady: ogórka, dyni, kabaczka, melonów oraz kukurydzy cukrowej.
Sad owocowy
To ostatni moment na sadzenie drzewek owocowych. Wykonujemy tzw. prześwietlanie, czyli wycinamy pędy stare, suche, uszkodzone i rosnące do środka korony. Dzięki temu do wnętrza dotrze więcej światła i rośliny się zagęszczą. O 3/4 można skrócić wszystkie pędy krzewów, które kwitną na pędach jednorocznych. Wtedy krzewy wypuszczą dużo młodych pędów, na których jeszcze tego roku pojawią się kwiaty. Kończymy też formowanie koron na starszych drzewach jabłoni, grusz, śliw, moreli. Brzoskwinie przycinamy silnie dopiero w drugiej połowie kwietnia.
Kwiecień jest dobrym miesiącem na przeszczepianie drzew. Można także rozmnażać krzewy owocowe, takie jak winorośl, porzeczki, agrest, jeżyna. To również czas na przycinanie drzew liściastych. Usuńmy gałęzie stare, uschnięte i chore oraz uszkodzone przez wiatr. Wytnijmy również te, które się krzyżują i rosną zbyt gęsto. W ten sposób pobudzimy drzewa do wytwarzania młodych, zdrowych pędów i poprawimy kształt ich korony.
Warzywa na okrągło
W kwietniu wysiewamy: pietruszkę korzeniową i naciową, szpinak, marchew, rzodkiewkę, koper, rzeżuchę, rukolę. Sadzimy: cebulę dymkę oraz rozsadę warzyw kapustnych.
Chcąc zapewnić sobie ciągłe spożywanie warzyw w sezonie, należy planować zawsze kilka terminów ich wysiewu, zwłaszcza rzodkiewki, koperku, kalarepy, szpinaku czy fasoli szparagowej.