Pragniemy zwrócić społeczną uwagę na problem, jakim jest sieroctwo naturalne, a przede wszystkim społeczne. Szacuje się, że ponad 20 tys. dzieci przebywa w placówkach, które mają zastąpić im rodziców. W Polsce istnieje około 700 różnego typu instytucji, które zapewniających całodobową opiekę dzieciom pozbawionym rodziców.
Drugim ważnym problemem, jakiemu dedykowane jest tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, jest sytuacja dzieci w Sudanie. Zarówno one, jak i dorośli codziennie narażeni są na śmierć z powodu suszy i głodu, a przede wszystkim – za przyczyną konfliktu zbrojnego, toczonego pomiędzy południem a północą kraju. Według ONZ tylko w roku 2009 zginęło tam ponad 2 tys. ludzi, a 250 tys. straciło dach nad głową.
W tym roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom jest po raz dziesiąty wspólnym działaniem trzech organizacji charytatywnych: Caritas Kościoła Katolickiego, Eleos Kościoła Prawosławnego i Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Do akcji po raz pierwszy włączyła się oficjalnie także Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego.
Wigilijne świece będzie można otrzymać we wszystkich parafiach wyżej wymienionych Kościołów. Pozyskane środki finansowe pozostaną w diecezjalnych Caritas; część z nich zasili Parafialne Zespoły Caritas. 10 gr. z każdej świecy Caritas przeznaczy na projekty pomocy dzieciom poza granicami naszego kraju. Do tej pory pomoc została przekazana na dożywianie oraz wspieranie edukacji i leczenia dzieci w Ruandzie, Kongo, Rosji, Białorusi, Ukrainie, Iraku, Sudanie i Czeczenii. W ubiegłym roku Caritas przekazała 367 900 zł na pomoc najmłodszym w Kamerunie, Ruandzie, Kongo i Sudanie.
W zrozumieniu idei Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom służy symbolika światła i ciemności. Światło kojarzone jest z nadzieją i miłością. Wigilijna świeca to znak gotowości dzielenia się miłością miłosierną z tymi, którzy nie mogą w pełni radości przeżyć świąt Bożego Narodzenia: dziećmi ubogimi, pokrzywdzonymi w wyniku klęsk żywiołowych, sierotami. Celem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest – poza zbieraniem funduszy na pomoc potrzebującym – również uwrażliwienie na trudną sytuację ubogich lub potrzebujących wsparcia.