Kandydaci są klerykami piątego roku studiów: Kamil Duszek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie, Kamil Mazurkiewicz z parafii św. Brata Alberta w Łukowie i Przemysław Świderski z parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach.
– Kościół jest owocem mesjańskiej misji Chrystusa – mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego. – Głosząc Dobrą Nowinę, Jezus ratował człowieka z niewoli samego siebie. Po chrzcie w Jordanie, na Jezusa zstąpił Duch Święty i w mocy tego Ducha wyszedł na pustynię, gdzie był kuszony przez diabła. Jezus wiedział, że chcąc pokonać szatana, musi umrzeć. Na tę paschalną drogę wprowadził też swoich uczniów i przekazał im moc Ducha Świętego. Zmartwychwstały Pan udziela swego Ducha wszystkim, którzy w Niego wierzą, by byli wolni od siebie i stawali się znakiem pojednania – kontynuował biskup. – Kościół jest zgromadzeniem rozproszonych ludzi wokół Jezusa Chrystusa. Brakuje nam dzisiaj właściwego rozumienia rzeczywistości Kościoła. Nasza diecezja przeżywa teraz czas synodu. Podczas niego będziemy podejmować refleksję nad tajemnicą Kościoła i weryfikować, czy idziemy za Jezusem Chrystusem, namaszczonym Duchem Świętym. Synod to nasze gromadzenie się wokół ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa. Jeżeli będziemy gromadzić się wokół Chrystusa, będziemy doświadczać jedności, której nic nie jest w stanie zburzyć. Dzisiaj przedstawiamy też trzech kandydatów do diakonatu i prezbiteratu, by Kościół mógł zobaczyć i stwierdzić, czy są gotowi, by oddać siebie w służbie tajemnicy jednania – mówił biskup siedlecki.
W drodze do kapłaństwa
Kandydatura do diakonatu i prezbiteratu stanowi ważny etap w drodze do kapłaństwa służebnego. To podniosła chwila, w której alumni piątego roku studiów publicznie deklarują swoją gotowość przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu, potwierdzoną przez biskupa diecezjalnego oraz seminaryjnych wychowawców, poprzez akt uroczystego przedstawienia ich wspólnocie Kościoła. Podstawą dopuszczenia alumna do grona kandydatów do diakonatu i prezbiteratu jest jego publiczna deklaracja, że pragnie poświęcić swoje życie Bogu i Kościołowi, by wypełnić w przyszłości misję wynikającą z sakramentu święceń. Kościół przyjmując deklarację kleryka wybiera go, aby mógł się przygotować do przyjęcia święceń. Według Instrukcji w sprawie posług oraz święceń udzielanych w seminariach duchownych z 4 maja 1982 r., dopuszczenie do grona kandydatów, którzy mają przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu, następuje na początku piątego roku studiów, czyli trzeciego roku teologii. Przed dopuszczeniem do grona kandydatów wymagane są następujące warunki: 1) znamiona prawdziwego powołania; 2) wolność od nieprawidłowości i przeszkód kanonicznych; 3) zdecydowana wola poświęcenia się posłudze kapłańskiej; 4) ukończony dwudziesty rok życia. Alumn przed dopuszczeniem do grona kandydatów kieruje do biskupa diecezjalnego własnoręcznie napisaną i podpisaną prośbę. Wybór, którego dokonuje Kościół, następuje w momencie podjętej na piśmie decyzji, dokonanej przez biskupa. Zakonnicy po złożeniu profesji zakonnej, jeśli dążą do przyjęcia święceń prezbiteratu, nie podlegają obowiązkowi włączenia się do grona kandydatów.
Nowy członek Bractwa św. Judy
Uroczystość Apostołów Szymona i Judy Tadeusza to także doroczne święto Bractwa św. Judy Tadeusza. Kapituła Bractwa została erygowana przez biskupa Z. Kiernikowskiego w dniu 28 października 2008 r. Jako swój program formacyjny Bractwo przyjmuje wskazania Ewangelii i naukę Kościoła, aby kształtować w życiu osobistym, zawodowym i społecznym postawy uczniów Jezusa Chrystusa. Ta istniejąca od czterech lat katolicka organizacja skupia przedsiębiorców, naukowców, lekarzy i nauczycieli, którzy postawili sobie za cel propagować naukę Kościoła, mobilizować młodych ludzi do pracy nad sobą, promować chrześcijański model rodziny i etyczną przedsiębiorczość.
Na zakończenie Eucharystii biskup zapowiedział, że przedstawi Kapitule Katedralnej kandydaturę ks. Wojciecha Hackiewicza na członka tejże kapituły.