W gronie najlepszych
W lutym szpital poddał się wizycie akredytacyjnej Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Kontrola odbyła się pod kątem spełnienia przez placówkę norm określonych przez ministerstwo zdrowia. Pod lupę wzięto m.in.: procedury medyczne stosowane w szpitalu, sposób prowadzenia dokumentacji medycznej, kwalifikacje personelu, komfort pobytu pacjenta, przestrzeganie jego praw, wyposażenie w sprzęt medyczny i stan techniczno-sanitarny pomieszczeń. – Siedlecki szpital osiągnął standardy w 85%, czyli w pełni spełnił wymagania, które muszą istnieć w przypadku ubiegania się placówki o akredytację ministra zdrowia – zwrócił uwagę prof. Jerzy Hennig, dyrektor Centrum Monitorowania Jakości. – Siedlecki szpital wypadł bardzo dobrze, zwłaszcza że przystąpił do procedury oceniającej po raz pierwszy. Nie każdemu to się udaje – stwierdził J. Hennig.
Siedlecka placówka znalazła się w gronie 17 szpitali, spośród 92 działających na Mazowszu, które mogą pochwalić się tak dużym osiągnięciem. Certyfikat ma wymierny efekt, bo w przypadku kontraktowania usług medycznych posiadająca go placówka jest wyżej punktowana przez NFZ.
… dzięki dużemu wysiłkowi
Uroczyste wręczenie certyfikatu akredytacyjnego odbyło się 10 kwietnia w pałacu Ogińskich. Obecny na spotkaniu wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podkreślał, że każda placówka medyczna powinna dążyć do podnoszenia jakości swoich usług, a poddanie się wyśrubowanym kryteriom i ocenie zewnętrznych audytorów najlepiej to potwierdza. – Każdy szpital, który się nie rozwija, stoi w miejscu, a pod względem medycznym cofa się – przekonywał wiceminister. Pogratulował także dyrektorowi szpitala Mirosławowi Leśkowiczowi. – Podziwiam dyrektora, bo sam pracowałem kiedyś na takim stanowisku, a certyfikatu nie osiągnąłem. Dlatego wiem, jaki to jest wysiłek – przyznał C. Rzemek.
Z kolei wojewoda mazowiecki powiedział, że uzyskanie akredytacji to przede wszystkim dobra wiadomość dla pacjentów. – To jest szpital, w którym być może ryzyka popełnienia błędu nie wyeliminowano do zera, bo jesteśmy tylko ludźmi, ale zminimalizowano je do możliwie najniższego poziomu. W szpitalu przestrzegane są procedury, które mają wszystkich uczestniczących w procesie leczenia uchronić przed popełnieniem błędu – stwierdził J. Kozłowski.
Natomiast prezydent Wojciech Kudelski złożył podziękowania i gratulacje wszystkim pracownikom SP ZOZ. – Nie zawsze było tak dobrze. Był czas, że szpital stał na krawędzi upadku. To dzięki wam i waszej ciężkiej pracy, a także determinacji w działaniu, fachowości, dziś ta placówka rozkwita. Pod egidą fachowego dyrektora udało się przeprowadzić reformy. Samorząd przekazał pieniądze na ratowanie i modernizację szpitala. Ale to nie wszystko, bo tylko pieniądze w dobrych rękach dają efekt – zwrócił uwagę prezydent.
O historii szpitala opowiedział jego dyrektor. – Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że aby pacjent przyszedł właśnie do nas, musimy zapewnić odpowiednie warunki leczenia oraz efektywną i dobrze zorganizowaną opiekę medyczną. Udało się przeprowadzić modernizację, uruchomiliśmy oddział kardiologiczny, udało się wyremontować zabytkowy budynek szpitala, w którym zlokalizowano oddział psychiatryczny z pododdziałem detoksykacyjnym – wyliczał M. Leśkowicz. I podsumował: – Mam nadzieję, że wprowadzone procedury znacznie poprawią jakość opieki w naszym szpitalu. Posiadanie certyfikatu zobowiązuje do ciągłego doskonalenia się.