SIEDLCE X Festiwal Nauki i Sztuki


Atrakcji dla starszej publiczności nie zabraknie w programie październikowej imprezy. Zaś zapowiedź opowieści o dinozaurach może przyciągnąć uwagę przedszkolaków i rozbudzić w nich naukowe pasje.

Zachęta do udziału w Festiwalu nie jest przedwczesna. Impreza, dobrze znana czytelnikom „Echa”, dla niektórych rozpoczyna się już teraz, ze względu na konkursy plastyczne. – Dobre chęci, szczypta talentu, bystre oko obserwatora, biała kartka i zwykły ołówek! – tyle, zdaniem dr. R. Kowalskiego wystarczy, by wziąć w nich udział. Są kierowane do wszystkich chętnych, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Jak przekonuje organizator, aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, potrzeba naprawdę niewiele.

Pierwszym z nich może się okazać przyrodniczy ekslibris. – Oczekujemy na prace tematycznie związane z przyrodą, a więc przedstawiające rośliny lub zwierzęta – tłumaczy Kowalski, podpowiadając, że w konkursowe ekslibrisy można wkomponować informację o „okrągłym” jubileuszu siedleckiego Festiwalu Nauki i Sztuki lub 80-leciu powstania Ligi Ochrony Przyrody. Rysunek, wykonany ołówkiem lub tuszem, nie może przekraczać formatu A4. Każdy autor może przedstawić 3 prace. Najciekawsze zostaną opublikowane w tomiku „Przyrodniczy ekslibris” oraz zamieszczone na wystawie zorganizowanej w budynku Biblioteki Głównej AP przy ul. J. Popiełuszki 9.

„Różnorodność naszej przyrody” to hasło drugiego konkursu, rozgrywanego w 2 kategoriach: różnorodność krajobrazów oraz gatunki roślin, zwierząt i grzybów. Preferowane będą prace związane tematycznie z przyrodą nadbużańską. W każdej kategorii autor może przedstawić 3 rysunki w formacie A4, wykonane ołówkiem na białym tle, opatrzone tytułem lub nazwą przedstawionego obiektu. Z najwyżej ocenionych prac powstanie wystawa i publikacja książkowa.

Prace, oraz numer telefonu kontaktowego lub e-mail, autorzy składają w sekretariacie Instytutu Biologii Akademii Podlaskiej przy ul. Prusa 12 w Siedlcach do 10 września. Komunikat o wynikach znajdzie się na stronie internetowej Instytutu http://www.ib.ap.siedlce.pl. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, nastąpi w czasie Festiwalu. Dodatkowe informacje na temat konkursów można znaleźć na stronie internetowej IB. Pytania do organizatora można kierować za pośrednictwem poczty elektronicznej rkow@ap.siedlce.pl lub telefonicznie – tel. (025) 643-12-01.


3 pytania

dr Ryszard Kowalski, Instytut Biologii, Akademia Podlaska

Czym są imprezy takie jak Festiwal dla osoby uhonorowanej tytułem „Popularyzatora Nauki”?

Dużym wyzwaniem, bo przecież promocja nauki jest jedną z misji wyższej uczelni. Dotychczas przygotowanie takich imprez kończyło się sukcesem. Organizacji jubileuszowej, edycji FNiS towarzyszy dreszczyk emocji…

Czym zaskoczy nas Pan podczas tegorocznego Festiwalu?

Pod hasłem: „Droga mleczna” proponuję wykłady obejmujące zagadnienia od przetwórstwa mleczarskiego po nieboskłon, czyli tę drogę mleczną, którą można oglądać na niebie nocą. Ponieważ ONZ ogłosił ten rok rokiem naszej planety, na pewno będzie blok przyrodniczy związany z Ziemią. A w związku z Rokiem Herbertowskim planuję wieczór poświęcony temu poecie. Ale to nie wszystko.

Kto zawita do Siedlec w związku z Festiwalem?

zaprosilismy osoby, które w Siedlcach już gościły i wywarły dobre wrażenie: dr Grażyna Majkowska z Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, dr Paweł Świątkiewicz – mikrochirurg i przyrodnik z Białegostoku, prof. Ludwik Tomiałojć z Wrocławia, który wygłosi referat dotyczący energetyki odnawialnej, oraz dr Krzysztof Kmieć – specjalista od ekslibrisu. Obietnicę przyjazdu złożył prof. Krzysztof Jakubowski, dyrektor Muzeum Ziemi PAN. Czekam na kolejne.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *