Biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski zorganizował konferencję „poświęconą organom Joachima Wagnera w Kurii Diecezjalnej w Siedlcach i pierwszemu etapowi prac konserwatorskich przeprowadzonych w 2008 r.”. Biskup ordynariusz przywitał przybyłych gości, po czym wyraził nadzieję, że już wkrótce wszyscy miłośnicy sztuki będą mogli cieszyć się muzyką płynącą z unikatowych organów.
W Centrum Charytatywno-Duszpasterskim zjawili się przedstawiciele siedleckiego i lubelskiego duchowieństwa, miłośnicy historii oraz sztuki, reprezentanci lokalnego samorządu i goście z Niemiec. Zgromadzeni wysłuchali referatu Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy z siedleckiej Kurii pt. „Historia, stan zachowania i unikatowa wartość organów Joachima Wagnera z Pruszyna”. Jak głosi napis odnaleziony na instrumencie: „Roku 1944, dnia 21 marca tych organów budowę rozpoczęto 1745 dnia 18 listopada ukończono przez pana Joachima Wagnera Organmistrza” (oczywiście oryginalny napis został wykonany w języku niemieckim, my zaś prezentujemy wersję już przetłumaczoną). Wykład przybliżył historię unikatowych organów oraz sylwetkę organmistrza. Joachim Wagner wprowadził w swoich instrumentach wiele nowatorskich rozwiązań. – Uważany jest za pierwszego organmistrza, który za pomocą specjalnej konstrukcji wiatrownicy dokonywał transmisji rejestrów pomiędzy manuałami – zwróciła uwagę M. Trzaskalik-Wyrwa.
Kolejnym punktem konferencji stała się prezentacja zdjęć i dokumentacji, którą poprowadzili ks. Michał Szulik i M. Trzaskalik-Wyrwa. Dzięki temu zgromadzeni mogli dowiedzieć się, w jakim stanie znajdował się zabytkowy, odnaleziony na strychu świątyni w Pruszynie, instrument. Trudno uwierzyć, że sterta zakurzonych – metalowych i drewnianych – elementów już wkrótce będzie cieszyła nie tylko ucho, ale i oko. Wykonawca prac restauratorskich Ekkehart Groß zaprezentował film przedstawiający dotychczasowy ich przebieg. Przybyli mogli na własne oczy przekonać się, ile wysiłku wkładają E. Groß i jego pracownicy, aby przywrócić unikatowym organom dawny blask. Po emisji filmu przyszedł czas na pytania i dyskusję. Na dociekliwe pytania odpowiadali zarówno Ekkehart Groß, jak i Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa.
Podsumowaniem konferencji stały się słowa uznania skierowane do ekipy zajmującej się rekonstrukcją instrumentu oraz podziękowania dla Samorządu Województwa Mazowieckiego, który udzielił wsparcia finansowego projektowi. Doceniono również wkład, jaki w ocalenie zabytku wniósł ks. Bogdan Potapczuk, pruszyński proboszcz, który w 2002 r. przekazał unikatowe organy Kurii.