Sprawa ronda wywołała na tyle dużo emocji, że radni debatowali nad nią już po raz drugi. Na majowej sesji punkt dotyczący nazwy został zdjęty z porządku obrad. Radnym nie spodobała się pozytywna opinia historyków na temat Narodowych sił Zbrojnych. Aby ich przekonać do proponowanej nazwy, burmistrz zorganizował konferencję historyczną dotyczącą spornego tematu. Z mieszkańcami spotkali się dr Mariusz Bechta, prof. Jan Żaryn oraz Leszek Żebrowski. Głównym zadaniem prelegentów było przedstawienie informacji na temat NSZ – organizacji, która walczyła o wolność w czasie drugiej wojny światowej, a której historia budzi tyle emocji. Na spotkaniu pojawili się mieszkańcy, głównie uczniowie gimnazjów i szkół średnich. Zabrakło natomiast radnych, którzy mieli największe wątpliwości. Swoją absencję tłumaczyli terminem spotkania.
Jednak przegłosowali
Na kolejnej, już czerwcowej sesji, powrócono do tematu i przegłosowano uchwałę, która mówi o nadaniu rondu imienia Narodowych Sił Zbrojnych. Nie wszyscy radni są do końca przekonani, czy podjęta decyzja jest słuszna i przysłuży się miastu. – Moje wątpliwości nie zostały rozwiane. W spotkaniu zorganizowanym przez burmistrza nie mogłem niestety uczestniczyć, gdyż był to koniec roku szkolnego. Uważam, że ta nazwa ludzi różni. Tymczasem takie sprawy nie powinny mieszkańców dzielić, a łączyć – stwierdził radny Krzysztof Okliński i dodał: – Odbierałem różne sygnały od mieszkańców. Jedni popierali zaproponowaną nazwę, inni byli przeciw. To były glosy moich wyborców, a ja mam obowiązek ich reprezentować. Trudno było w tym przypadku opowiedzieć się po jednej stronie. Dlatego wstrzymałem się od głosu.
K. Okliński przyznał też, że sam ma wątpliwości co do jednoznacznej pozytywnej opinii na temat NSZ.
Uroczystości we wrześniu
We wrześniu ma odbyć się oficjalna uroczystość instalacji tabliczek informujących o nazwie ronda. Z tej okazji zostanie odprawiona Msza św. w intencji poległych i kombatantów NSZ. W planach jest również piknik połączony z koncertem zespołu De Press albo popularnego ostatnio rapera Tadka Firma Solo. Organizatorzy planują również rajd szlakiem Akcji Specjalnej NSZ do Siedlec. Dokładnie takim, którym w marcu 1944 r. przeszli żołnierze NSZ w celu odbicia z siedleckiego więzienia gestapo grupy jeńców- oficerów komendy okręgu w Siedlcach. Rajd ma zostać zorganizowany przy pomocy grupy rekonstrukcyjnej NSZ w Siedlcach.