Pod koniec października ekipa budowlańców opuściła teren między ulicami Łazienną i Browarną. – Prace obejmowały wykonanie nawierzchni z kostki granitowej, montaż oświetlenia i budowę infrastruktury technicznej – wylicza Renata Szwed, dyrektor gabinetu prezydenta. Pomiędzy uliczkami powstał zaciszny kącik z ławkami i rabatkami. W centrum postawiono stylową pompę wodną, którą przykryto drewnianą konstrukcją. Przed remontem były tu tylko kałuże.
Kilkanaście dni temu rozpoczął się remont ulic Ciasnej, Wąskiej i Sadowej. To ostatni etap projektu dotyczącego rewitalizacji centrum miasta. – Wszystkie trzy ulice będą miały nową nawierzchnię. Pojawią się też oświetlenie i kanały odprowadzające deszczówkę. Prace potrwają do połowy przyszłego roku. Z powodu przebudowy przejazd wyżej wymienionymi ulicami może być utrudniony, za co bardzo przepraszamy – mówi R. Szwed.
Projekt rewitalizacji centrum Białej Podlaskiej jest realizowany przez gminę miejską i współfinansowany ze środków europejskich.
Rozbiórki i murowanie
Prace remontowo-budowlane trwają także na ul. Moniuszki. Od sierpnia gruntownej przebudowie poddawane są trzy kamienice. Duży ruch widać także w kwartale ulic: Narutowicza, Jatkowa, Brzeska, Browarna. Rozpoczęto od rozbiórki kilku domów. Po uprzątnięciu gruzu zaczęto zalewać fundamenty nowych budynków. Teraz pracują tam murarze.
– Wszystkie budynki będą poddane kompletnej przebudowie. Obydwa projekty są współfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Według wcześniejszych założeń dotacja miała wynieść 6,5 mln zł. Po przetargach okazało się, że koszty rewitalizacji będą trochę niższe od tych, jakie zakładał kosztorys inwestorski, i wyniosą około 14 mln zł. Dofinansowanie wyniesie prawie 6 mln – mówi Mieczysław Ruta, prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej, który realizuje oba projekty.
Widoczne zmiany
Szef spółki podkreśla, iż tempo prac jest imponujące. – Cieszymy się ze sprzyjającej pogody. Terminy, które nas, jako inwestora, obowiązują, na pewno zostaną dotrzymane. To jest bardzo ważne szczególnie podczas realizacji projektów współfinansowanych ze środków unijnych – zaznacza.
Na parterach nowych, jak i odnowionych budynków będą mieściły się lokale usługowe. Wyższe kondygnacje będą przeznaczone na mieszkania.
– Naszymi działaniami wpisujemy się w koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu. Na zachodzie jest to bardzo powszechne. Poprzez rewitalizację śródmieścia stworzymy lepsze warunki mieszkaniowe i bytowe. Zmiany będą naprawdę odczuwalne – obiecuje prezes. Podkreśla, że odremontowane kamienice staną się perełkami centrum Białej Podlaskiej. Jedną z nich można już zobaczyć na pl. Rubina. Przebudowa w całości została sfinansowana ze środków własnych spółki.