Dobrze też, jeśli istnieją ludzie gotowi przybliżyć zainteresowanym małą ojczyznę. A przewodnik Roberta Mazurka, zapoznając turystów z pięknem lokalnych perełek i krajobrazu, spełnia przy tym bardzo praktyczną funkcję.
Autor, rodowity radzynianin, obok posady nauczyciela wychowania fizycznego, angażuje się w działalność Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Od 7 lat wchodzi również w skład Zarządu Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim i opiekuje się uznanym za najaktywniejsze w kraju Szkolnym Kołem Krajoznawczo-Turystycznym PTTK nr 21, funkcjonującym przy tutejszym liceum. Ponadto zasłynął jako laureat złotych i srebrnych odznak, a od 14 lat organizuje Radzyńskie Marsze na Orientacje „AZYMUCIAK” (że o „Zimie w mieście” – z powodu lata za oknem – nie wspomnę…).
– „Spacerkiem po Radzyniu Podlaskim” jest pierwszym od blisko 30 lat przewodnikiem po naszym mieście. Za jego pomocą pragnę każdemu odwiedzającemu gród nad Białką wskazać największe zabytki oraz miejsca godne odwiedzenia – tłumaczy R. Mazurek. – Połączone zostały one konkretną trasą zwiedzania, na przebycie której należy przeznaczać minimum godzinę – dodaje z sugestią, że w efekcie i tak wszystko zależeć będzie od czasu, jaki zechcemy poświęcić na zapoznanie się z historią poszczególnych miejsc. Spacer można rozpocząć w dowolnym punkcie, zaś specjalnie przygotowana i otwierająca publikację mapa ułatwi sprawne poruszanie się po mieście. Autor proponuje trasę zaczynającą się od Pałacu Potockich, a wiodąca przez Oranżerię, „Jerzyki” i „Bulwary” do kościoła św. Trójcy.
Z przewodnika turyści mają szansę dowiedzieć się, gdzie mogą znaleźć nocleg oraz smacznie zjeść! Jak również tego, kiedy tak naprawdę ustaliła się nazwa miasta i czy aby na pewno pojęcie Kozirynek w mentalności mieszkańców funkcjonuje wyłącznie jako tytuł kwartalnika literackiego…
Polecam!
JAK ZDOBYĆ?
Przewodnik wydany został nakładem Radzyńskiego Towarzystwa Naukowego (Libra), funkcjonującego w strukturach Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych. To kolejna inicjatywa RaSIL w jubileuszowym roku 540-lecia lokacji miasta i – co potwierdza Józef Korulczyk, prezes Stowarzyszenia – nie ostatnia. Publikacja to zarazem minialbum fotografii oddających ducha miejsc. Książkę nabyć można we wszystkich radzyńskich księgarniach, tamtejszym Archiwum Państwowym, Radzyńskiej Izbie Regionalnej oraz wysyłkowo poprzez księgarnię internetową RaSIL: www.rasil.home.pl.