Ćwiczy emocje
– Zainteresowanie festiwalem przerosło nasze oczekiwania – z dumą podkreśla A. Malacka, dodając: – Wszyscy wiemy, że bardzo trudną sferą rozwoju dziecka są emocje. Organizując taki przegląd i dając dzieciom możliwość występowania na scenie w dużej grupie i ze świadomością, że ogląda ich ogromna ilość koleżanek, kolegów, ale i dorosłych, ćwiczymy te emocje. Przy okazji chcieliśmy rozpowszechniać literaturę dziecięcą i pokazać działalność przedszkolnych placówek.
31 marca Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego rozbrzmiewało zatem głosem dziecięcej twórczości artystycznej. Warto zauważyć, że był to już trzeci z rzędu poniedziałek, kiedy przedszkolaki królowały i na scenie, i widowni. W czasie przeglądu zaprezentowało się około 160 dzieci z 14 placówek z terenu miasta. Wszystkie występy były bardzo dobre, doskonale przygotowane zarówno pod względem technicznym, jak i wizualnym. – Przedszkolaki to dzieci bardzo zdolne, nauczycielki to osoby twórcze, a rodzice i sponsorzy chętnie pomagają w tego typu inicjatywach. Zależało nam właśnie na tym, by zintegrować środowisko przedszkolne i – nagradzając pracę wszystkich wymienionych – zorganizować taki dzień, który będzie swoistym świętem teatru przedszkolnego – wyjaśnia dyrektorka MP nr 27.
Mali artyści
Efekty wielotygodniowej pracy i przygotowań było widać. Zaprezentowane formy teatralne zachwycały zróżnicowaną tematyką, scenografią i kostiumami. Inicjatywa ma formę przeglądu. Nie wybierano zatem najlepszych, ale bez wyjątku nagrodzono wszystkie dzieci i przedszkola, które zgłosiły swój udział w festiwalu. – Nie chcemy wskazywać zwycięzców i przegranych, bo nie to jest celem przeglądu. Najważniejsza staje się dla nas dobra zabawa i stworzenie możliwości pokazywania przepięknej i wzruszającej dziecięcej twórczości – podkreślają gospodarze spotkania. – Młodzi artyści zachwycili. A radości i rozbawienia obserwujących sztuki dzieci oraz wzruszenia opiekunów, rodziców i dziadków występujących maluchów nie da się przecenić. Dlatego już dziś zapraszamy na przyszłoroczną „Dziecięcą Wiosnę Teatralną”! – zaznacza A. Malacka.