Parafialne święto


Sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. dr hab. Robert Bernagiewicz, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kapłan przypominał, że w scenie zwiastowania najważniejsze było spotkanie Jezusa z Janem Chrzcicielem. – Gdybyśmy zatrzymali się tylko na tym, że Maryja przybyła do Elżbiety, aby jej pomóc, spłycilibyśmy sens tego ważnego wydarzenia. Ono ma przede wszystkim znaczenie symboliczne, mówi o rzeczywistości duchowej – głosił kaznodzieja.

Zachęcał, by zadać sobie pytanie o nasze życie duchowe. Większość ludzi odkłada je na bliżej nieokreśloną przyszłość. – Czasami przypominamy sobie o nim w niedzielę, zapominając często, że jest jakieś drugie oblicze naszego życia. Po ziemi chodzimy w obecności aniołów, świętych i tych, którzy od nas odeszli, ale przecież ciągle żyją. W scenie nawiedzenia widać rzeczywistość duchową, to, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć, dotknąć i usłyszeć – mówił ks. R. Bernagiewicz. Przypominał, że ciało zostało nam dane po to, byśmy innym wyświadczali dobro i miłość, abyśmy potrafili komunikować się na ziemi. Żyjemy w wymiarze, w którym wszystko da się zmierzyć i zważyć, ale trzeba pamiętać, że równolegle funkcjonuje także inna rzeczywistość.

– Zarówno dzisiejsza ewangelia, jak i sama uroczystość są dla nas wezwaniem do tego, abyśmy zobaczyli to, co się dzieje na poziomie serca. Pamiętajmy, że wypełnianie obrzędów religijnych nie gwarantuje nam życia duchowego, jego rozwój wymaga zaangażowania.

Otwórzmy nasze oczy i serca, ponieważ Pan Bóg pragnie rzeczy nowych, nie chce niczego starego, nie pragnie powielać i przyklepywać starych tradycji. Chce, by w każdym z nas, w sposób bardzo głęboki, budził się nowy człowiek – tłumaczył kaznodzieja.

Suma odpustowa zakończyła się wspólnym odmówieniem litanii do Matki Bożej i procesją eucharystyczną.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *