Od 24 maja Benedykt XVI jest dostępny na najbardziej znanym internetowym portalu społecznościowym Facebook. Dzięki temu internauci będą mogli np. czytać przemówienia papieża, słuchać jego słów, oglądać zdjęcia, a także przesyłać ,,wirtualne kartki pocztowe” swoim przyjaciołom mającym własne profile na Facebooku. Kilka dni wcześniej ruszył specjalny portal dla młodzieży www.pope2you.net. W ramach projektu pope2you uruchomiona została wirtualna platforma z serwisem informacyjnym w pięciu językach na temat działalności Benedykta XVI. Dzięki temu portalowi można nie tylko wejść na papieski profil na Facebooku, ale także otrzymywać wiadomości z Watykanu na iPOd-a i iTouch-a. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, 24 stycznia, Watykan pojawił się na portalu You Tube.
Z ciekawszych inicjatyw polskich można wymienić stronę: www.ogłoszeniaparafialne.pl. To nowy portal społecznościowy dla parafii. Internauci znajdą tam nie tylko tytułowe ogłoszenia duszpasterskie, ale także wyszukiwarkę Mszy św. oraz terminarz spotkań w parafiach. Inicjatywę zaaprobowała kuria metropolitalna w Poznaniu. Teraz twórcy serwisu zapraszają księży z całej Polski do wprowadzania informacji o swoich parafiach. Nowy serwis, oprócz możliwości informowania wiernych o działaniach podejmowanych przez parafię, udostępniania terminarza wydarzeń czy publikacji wszelkich ogłoszeń duszpasterskich, daje także możliwość komunikowania się pomiędzy zarejestrowanymi użytkownikami serwisu. Czym różni się taki serwis od tradycyjnej strony internetowej parafii? – Tutaj wszystko jest proste w obsłudze – ogłoszenia dodawać może bardzo szybko każdy ksiądz, nawet niemający dużego doświadczenia w pracy z komputerem – tłumaczy jeden z pomysłodawców serwisu.
Z kolei serwis WyszukiwarkaRodzinna.pl jest nakładką na Google i opiera się na trzech zmianach w stosunku do zwykłej wyszukiwarki Google. Polegają one na tym, że priorytet mają strony katolickie (np. ekai.pl, katolik.pl, strony diecezjalne, ruchy, wspólnoty, parafie i media katolickie). Popularne strony, które zostały uznane za bezwartościowe, są usuwane (np. serwisy plotkarskie). Na wyniki nałożony jest filtr antypornograficzny.