Kwartalnik Podlaski


Kwartalnik ma charakter popularnonaukowy i jest ceniony nie tylko we wschodniej Polsce. Każdy z artykułów, który ukazuje się na jego łamach, rejestruje też Biblioteka Narodowa. Publikowane w nim materiały dotyczą południowego Podlasia i pogranicza kulturowego polsko-ukraińsko-białoruskiego. W kwartalniku podejmowane są zagadnienia dotyczące historii regionu, literatury, sztuki i folkloru. Nie pomija się także spraw związanych z podlaską przyrodą i ochroną środowiska.

Szerokie grono redaktorów

W kwartalniku publikują ludzie z miast (Biała Podlaska, Drohiczyn, Lublin, Warszawa, Wrocław) i wsi (Tuczna, Żeszczynka, Łomazy, Malowa Góra). – Do grona współpracowników należą również osoby z Brześcia i Pińska na Białorusi. Swoje teksty zamieszczają tu m.in. bp Antoni Dydycz, Szczepan Kalinowski i Maria Makarska – mówi Grzegorz Michałowski, redaktor naczelny pisma.

W PKK znajduje się pięć stałych działów: artykuły, wspomnienia, prezentacje, recenzje i kronika kulturalna. Z archiwalnymi numerami od niedawna można zapoznać się w domowych warunkach dzięki Bialskiej Bibliotece Cyfrowej.

W najnowszym kwartalniku

W pierwszym tegorocznym numerze możemy przeczytać o partyzanckim kapelanie – ks. Eugeniuszu Borkowskim. Kapłan przez wiele lat był proboszczem parafii Tuczna. Autor – Jan Kukawski – wykorzystując materiały z IPN, opisuje jego zmagania ze Służbami Bezpieczeństwa oraz to, jak wielkim oparciem był dla swoich parafian.

W kwartalniku opublikowano również interesujący materiał Moniki Bojarczuk z Piszczaca. Studentka pisze w nim o wierzeniach, obrzędowości i zwyczajach pogrzebowych na południowym Podlasiu. Artykuł powstał na podstawie ankiety przeprowadzonej wśród starszych mieszkańców podlaskich wsi. Zanim trafił na łamy pisma, był wygłoszony w postaci referatu na konferencji zorganizowanej przez UMCS w Lublinie.

Także w prenumeracie

Miłośników podlaskiej przyrody zaciekawi natomiast artykuł o trawiance – rybie, która przywędrowała do Europy z dorzecza Amuru. W Polsce można ją spotkać na Podlasiu i Mazowszu.

Do wielbicieli poezji i literatury trafią zaś na pewno wiersze gimnazjalistki Aleksandry Pieńkosz z Białej Podlaskiej oraz miniatury Leszka Sokołowskiego i Lecha Zaciury. W ostatnim numerze kwartalnika przeczytamy także recenzję nowej książki L. Zaciury pt. „Czarodziejskie przygody Franka” oraz wspomnienia Leona Szabluka z Malowej Góry.

PKK można nabyć w bialskich księgarniach, w MBP lub drogą prenumeraty.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *