Konferencja dla rodziców


Konferencja została zorganizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Siedlcach. Patronat honorowy objęli biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski oraz prezydent miasta Wojciech Kudelski. Zgromadzonych gości powitała dyrektor MOPR Maria Gadomska.

Pierwszy temat „Człowiek od poczęcia, czyli o więzi rodziców z dzieckiem w okresie prenatalnym i wczesnoniemowlęcym” podjęła położna Ewa Prokurat. O roli ojca w wychowaniu i konsekwencjach samotnego rodzicielstwa mówiła dr Aleksandra Piotrowska, psycholog, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie. Natomiast problem lęku i depresji u nastolatków przedstawiła psycholog Maria Jakimiuk. – Niemal każdej depresji towarzyszy lęk. Może mieć on różne natężenie i czas trwania. Lęk w depresji przejawia się jako uczucie zagrożenia. Sygnały ostrzegawcze depresji u nastolatków to m.in. wycofanie się z kontaktów z rodziną, zainteresowanie śmiercią, trudności z koncentracją, zmiana dotychczasowych nawyków żywieniowych, trudności ze snem, rozmawianie o samobójstwie, wzrost impulsywności. Dziecko, które ma trudności ze sobą, często przyjmuje rolę „delegata”, czyli kogoś, kto choruje, a objawy tego stanu są objawami choroby rodzinnej. Choroba dziecka jest szansą dla rodziny – mówiła M. Jakimiuk.

„Prawda i wolność rodzica wobec dziecka” – to temat, który przybliżył zebranym biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. – W procesie wychowania potrzebna jest zgoda na to, że w każdym człowieku jest coś więcej niż człowiek poznaje. Dla nas wierzących jest to zamysł Boga wobec człowieka. Wychowawca albo będzie szukał prawdziwego oblicza Boga w dziecku i na tym polu będzie współpracował, albo będzie tworzył inne oblicze, najczęściej projekcje swego oblicza i frustracji. Wolność nie polega na tym, że człowiek robi co chce, że sam dla siebie jest sterem, żeglarzem i okrętem. Taka wolność jest staczaniem się człowieka ku sobie – mówił biskup.

Konferencję zakończyło świadectwo byłego boksera Tima Guénarda „Jaki ojciec, taki syn? – Niekoniecznie. Zerwanie toksycznych schematów własnego dzieciństwa”. – Najbardziej brutalne razy dostałem od tego, który powinien wziąć mnie za rękę i powiedzieć: „Kocham cię”. Ja, syn alkoholika, porzucone dziecko, podłożyłem nogę losowi. Genetyce kazałem skłamać. I z tego jestem dumny. Moja zraniona pamięć była trudniejsza do okiełznania niż dziki koń czystej krwi. Po latach walki zakopałem topór wojenny w zmaganiach z ojcem, z samym sobą i ze swoją przeszłością – wyznał.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *