Inwestycje


Kontrakt obejmuje budowę budynku portu lotniczego wraz z wieżą kontroli lotów i parkingiem samochodowym oraz wykonanie dróg, chodników, elementów zagospodarowania terenu i przyłączy sieci infrastruktury technicznej i komunalnej do budynku portu. W zakres umowy wchodzą też prace budowlano-instalacyjne oraz wyposażenie pomieszczeń technicznych w sprzęt i urządzenia technologiczne. Wykonawcą jest firma Skanska.

Pod kontrolą

Czterokondygnacyjny budynek portu lotniczego zaprojektowano na planie odwróconej litery „T”. Znajdą się w nim pomieszczenia biurowe i techniczne, pomieszczenia socjalne oraz szatnia, wentylatornia, pomieszczenie ruchu energetycznego i garaż. Cały obiekt, łacznie z siedmiokondygnacyjną wieżą kontroli lotów, zostanie wkomponowany w istniejącą infrastrukturę lotniska, a sąsiadował będzie ze strażnicą lotniskową straży pożarnej.

– Budowa portu lotniczego oraz realizowana obecnie przez nas budowa strażnicy wraz z remontem płaszczyzn przedhangarowych to inwestycje, dzięki którym dęblińskie lotnisko stanie się jednym z najnowocześniejszych w kraju – mówi Andrzej Sitarski, menadżer projektu reprezentujący firmę Skanska.

Strażnice i nawierzchnia

Prace przy budowie strażnicy lotniskowej straży pożarnej rozpoczęły się w czerwcu tego roku. – Zakończyliśmy prace związane z wymianą gruntu pod placami, a stan surowy budynku jest na ukończeniu. W najbliższym czasie przystąpimy do wykonywania więźby dachowej oraz elewacji – mówi Jan Stępień, kierownik budowy. Po zakończeniu tego etapu planowane są prace wykończeniowe wewnątrz budynku – dodaje.

Od sierpnia także remont płaszczyzn przedhangarowych. Na etapie prac ziemnych okazało się, że realizacja tego zadania nie będzie sporym wyzwaniem ze względu na trudne warunki gruntowe. Dlatego roboty sanitarne i drogowe są prowadzone równolegle. Obecnie na finiszu są już prace związane z wykonaniem warstw konstrukcyjnych nawierzchni oraz odwodnieniem liniowym.

Park Przemysłowy

Na terenach przyległych do istniejącego lotniska wojskowego powstanie już wkrótce Park Przemysłowy. Dęblińscy radni jednogłośnie wyrazili poparcie dla tej inicjatywy, co wiąże się z podpisaniem listu intencyjnego, który reguluje zakres współpracy pomiędzy samorządem, a Kresową Fundacją Edukacyjną „Europa”, operatorem Parku.

Air & Deblin Industrial Park to prywatne przedsięwzięcie, które ma objąć teren o powierzchni ponad 27,5 ha, podzielony na 31 działek. Inicjatorzy liczą na to, że wykwalifikowana, miejscowa kadra wojskowych zakładów lotniczych i inżynieryjnych zachęci potencjalnych inwestorów do zlokalizowania na tym terenie nowych przedsięwzięć. Preferowane branże to aviatechnika, logistyka i ekoenergetyka. W uchwale intencyjnej określono zakres wsparcia dla inicjatywy ze strony miejscowego samorządu. – Miasto wyraziło intencję zapewnienia drogi dojazdowej do terenu parku – powiedział Stanisław Włodarczyk, burmistrz Dęblina.

na podst. www.deblin.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *