Internet to dziś nie luksus, a już konieczność. Początkowo miał służyć tylko wojsku. Teraz dzięki Sieci każdy, szybko i wygodnie, może załatwić wiele spraw i komunikować się. Internetowe konta bankowe pozwalają na sprawne płacenie rachunków i zarządzanie własnymi funduszami. Zakupy w Sieci oszczędzają nasz czas i pieniądze, bo sprowadzenie czegoś z drugiego końca Polski nie jest już problemem. Rolnicy zaczynają w Internecie handlować i wyszukiwać potrzebne im informacje. Nawet babcie i dziadkowie siadają do klawiatury i piszą maile do wnuczków za granicą.
Pan pozna panią…
Serwisy społecznościowe, czyli takie, w których poznajemy inne osoby, to nie tylko wirtualne randki. Oprócz leczenia złamanych serc czy samotności, można tu wymienić doświadczenia zawodowe, kucharskie, a nawet remontowe. – Uwielbiam podróżować – mówi Jadwiga Czerska z Białej Podlaskiej. – Do tej pory nie było mnie stać na dalekie, wymarzone podróże. Ktoś ze znajomych polecił mi stronę, gdzie miłośnicy wojaży umawiali się na wspólne wyjazdy. Poznałam kilku ciekawych ludzi i zaczęliśmy wspólnie wyjeżdżać. W ten sposób zwiedziłam już pół Europy. A wszystko dzięki Internetowi – dodaje.
Migracja zarobkowa spowodowała masowe wyjazdy za granicę. Rozmowy telefoniczne są drogie, a listy docierają w kilka dni. Zastąpiły je te elektroniczne, czyli maile i rozmowy przez gadu-gadu czy Skype. Są darmowe i dają poczucie bliskości. – 5 lat temu moja córka wyjechała do Anglii i kontaktowałyśmy się wyłącznie listownie – wspomina pan Jacek z Garwolina. – Dziś dzwoni codziennie przez Internet, pisze maile i przysyła zdjęcia wnuczka. Wygodnie, szybko, na bieżąco widzimy, jak rośnie nasz mały urwis. Dzięki temu trochę łatwiej znieść rozłąkę – uśmiecha się.
E-earning,
czyli kursy internetowe, są ogromnym ułatwieniem dla osób z małych miejscowości i tych, które nie mają czasu na weekendowe czy wieczorne studiowanie. Mając komputer oraz Internet można łatwo i bez wychodzenia z domu nabyć nowe umiejętności. E-learning to specjalnie przygotowane programy komputerowe, strony internetowe, fora dyskusyjne, poczta elektroniczna, czat czy wideo-konferencja. Dzięki tej formie nauki możemy dokształcać się w domowym zaciszu, często za darmo, bo udział w wielu szkoleniach jest bezpłatny. Zalety tego typu edukacji to przede wszystkim ich dostępność oraz nienormowany czas i miejsce nauki. Aby wziąć udział w kursie, wystarczy zarejestrować się w serwisie, podając własny adres e-mailowy oraz podstawowe dane osobowe.
Komu, komu…
Internet to również wygodne zakupy. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2005 r. ponad 12% mieszkańców Polski kupowało przez Internet i liczba ta stale rośnie. Wszystko dlatego, że takie zakupy mają wiele plusów, m.in. niskie ceny, duży wybór, ale przede wszystkim są wygodne, bo zamówione produkty zostaną dostarczane bezpośrednio do naszego domu. W ten sposób można zamówić prawie wszystko: leki, kosmetyki, ubrania, a nawet meble. – Odkąd wnuczek ma Internet, nie muszę jeździć po leki do miasta – zwierza się w rozmowie telefonicznej mieszkanka małej miejscowości. – Kiedyś to była cała wyprawa, która trwała nawet cały dzień. A teraz, nie dość że wychodzi mi taniej, jak on zamówi przez ten Internet, to jeszcze przywożą mi wszystko do domu. Kiedyś bym nawet nie pomyślała, że doczekam takich luksusów – żartuje.
Zamów albo załóż
Internet ułatwia życie, o ile mamy do niego dostęp. W miastach dostawców Internetu nie brakuje, niektóre mają nawet własne, darmowe sieci. Problemy zaczynają się poza miastem, gdzie dostęp do Sieci umożliwiają najczęściej gminy czy urzędy. Jeśli stwierdzicie, że Internet może Wam pomóc w codziennym życiu i zechcecie założyć sieć w Waszej miejscowości, możecie zrobić to sami. Wystarczy chęć i trochę pracy. Dużo ciekawych informacji znajdziecie na stronie www.witrynawiejska.org.pl, która wspomaga lokalne inicjatywy. Przykładem gminy, która samodzielnie założyła u siebie sieć, jest gmina Przesmyki. – To jedna z najciekawszych inicjatyw w skali kraju – mówi Jacek Pietrusiak z Fundacji Wspomagania Wsi. – Zupełnie samodzielnie, nie mając wcześniej żadnego doświadczenia, założyli sieć i korzystają z niej.
Unia pomoże
W najbliższych latach wschodnia część naszego kraju nie będzie już pozostawała w tyle. – „Sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej” to kluczowy projekt, który realizowanych jest w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 – mówi Beata Drobek z Kancelarii Marszałka lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. – Jego całkowity koszt wynosi 300 mln euro, z czego 255 mln będzie pochodziło ze środków europejskich, a 45 mln euro z budżetów województw Polski Wschodniej. Projekt zrealizowany zostanie na terenie 5 województw, które są zagrożone wykluczeniem cyfrowym. Jego celem jest zapewnienie do końca 2013 r. dostępu do usług szerokopasmowych dla 90% gospodarstw domowych i 100% instytucji publicznych i przedsiębiorców w Polsce Wschodniej – wyjaśnia.
Ewangelizacja przez Internet
PYTAMY ks. Pawła Siedlanowskiego, autora bloga
Czy Internet to dobre miejsce na ewangelizację?
Znakomite. Św. Paweł pisze: „Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa” (Rz 10, 17). Pewnie Apostoł Narodów, gdyby żył dzisiaj, rozwinąłby swoje twierdzenie znacząco: wiara rodzi się także z tego, co człowiek ogląda, czyta, jakimi obrazami wypełnia swoją codzienność… Wielkim grzechem zaniechania byłoby zmarginalizowanie bądź zupełna rezygnacja z wypełnienia Bożą obecnością tak ważnej dziś przestrzeni życia, jak Internet, media elektroniczne, prasa, eter. Wyrzut Chrystusa: „Bo mogłem przyjść do tak wielu, a wy nie pozwoliliście Mi na to…” to bardzo prawdopodobna hipoteza. To „góra” znacznie wyższa, niż Góra Błogosławieństw czy Tabor – głos tu wypowiedziany w ułamku sekundy obiega kulę ziemską.
Jak to wygląda w naszej diecezji?
Przez 5 lat pracy jako rzecznik prasowy kurii siedleckiej na wszelkie sposoby zachęcałem księży, wspólnoty parafialne do budowania stron internetowych. Dziś już coraz więcej parafii je posiada. Przybywa serwisów ewangelizacyjnych i informacyjnych. Świetnie sprawdza się w praktyce serwis internetowy Katolickiego Radia Podlasia (pełniący rolę lokalnego dziennika i platformy wymiany myśli – tym ważniejszej, że spiętej bardzo dynamicznie z rozgłośnią), także serwis diecezjalny. Wiem, że dobrze prowadzone strony parafialne notują nawet po kilkanaście tysięcy wejść miesięcznie. To pokazuje wielkie zapotrzebowanie na tego typu treści w Sieci.
Czy anonimowość kontaktów przez Internet nie spłyca wymiaru duchowego?
Są takie dziedziny życia i sfery interpersonalnych relacji, które nie dadzą się sprowadzić do wirtualnego kontaktu. Owszem, anonimowość zabija ducha – wystarczy sobie poczytać to, co piszą internauci na wszelakich forach kryjąc się pod nickami i pseudonimami. Internet nie musi jednak być bezduszny. Korzystanie z jego zasobów wymaga odpowiedniej mądrości i dystansu – może być pożytecznym narzędziem jeśli i ci, którzy wypełniają go treścią i ci, którzy ją odbierają, będą mieli świadomość odpowiedzialności za słowo.
TU WARTO KLIKNĄĆ
Przykłady bezpłatnych kursów internetowych
związane z komputerami i informatyką:
http://www.centrumedukacji.eu – podstawy wiedzy o komputerach i Internecie, ABC programowania komputerów, Linux w biznesie
http://www.e-kursy.net – w jaki sposób zarobić na swojej stronie internetowej, napisać biznes plan
http://www.ekursy.pl/photoshop.php – kurs najbardziej popularnego, profesjonalnego edytora grafiki Photoshop
http://www.ekursy.pl/openoffice.php – kurs darmowego pakietu oprogramowania biurowego OpenOffice
związane z tematyką rolniczą:
http://www.mos.gov.pl/1szkolenia/index.shtml- szkolenie z zakresu opłat produktowych i depozytowych, z zakresu pozwoleń zintegrowanych, z zakresu funduszy UE
na podstawie www.witrynawiejska.org.pl
przydatne strony:
www.nfz.gov.pl
www.minrol.gov.pl
www.mos.gov.pl
www.arimr.gov.pl
www.funduszeue.info
www.efs.gov.pl
www.agroabc.pl
www.agroportal.net.pl
www.gieldarolna.pl
www.modr.mazowsze.pl