Współcześni katecheci muszą bowiem nie tylko dysponować wiedzą z zakresu teologii i życia Kościoła, lecz również posiadać umiejętności z zakresu dydaktyki i pedagogiki, dzięki którym będą potrafili przekazać tę wiedzę w sposób ciekawy dla dzieci i młodzieży. Nie da się ukryć, że nie są to tacy sami uczniowie, jak jeszcze 10-15 lat temu. Teraz przed katechetami stoi nie lada wyzwanie, ich słowa i gesty muszą w czasie 45-minutowej lekcji religii przykuć uwagę młodego człowieka, zmusić go do refleksji, do wyboru tego co dobre i naprawdę ważne. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym czynnikiem w formacji religijnej młodych osób są lekcje religii w szkole, i jak wielkie trudności czekają na osoby, które każdego dnia stają oko w oko z młodzieżą karmioną przez media wizją świata, w którym nie ma miejsca dla Boga, a „dobry” znaczy tyle co „głupi” lub „naiwny”.
Inauguracyjne spotkanie katechetów odbędzie się 18 sierpnia przy bazylice św. Jana Chrzciciela w Parczewie. Pojawią się na nim nauczyciele z dekanatów hańskiego, komarowskiego, parczewskiego, wisznickiego oraz włodawskiego. Zaś następnego dnia przy świątyni Narodzenia NMP w Białej Podlaskiej spotkają się przedstawiciele dek. bialskiego południowego, bialskiego północnego, janowskiego, międzyrzeckiego i terespolskiego. Na 20 sierpnia zaplanowano zjazd katechetów z dek. ryckiego i żelechowskiego przy kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach. Następnego dnia w Garwolinie przy kościele Przemienienia Pańskiego spotkają się przedstawiciele dek. garwolińskiego, łaskarzewskiego i osieckiego. Zaś 22 sierpnia przewidziano czas dla przedstawicieli dek. adamowskiego, łukowskiego I, łukowskiego II oraz radzyńskiego, którzy zbierają się w Łukowie w kościele Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Ostatnie spotkanie katechetów odbędzie się 23 sierpnia w Siedlcach przy kościele św. Józefa, są na nie zaproszeni przedstawiciele dek. domanickiego, grębkowskiego, łosickiego, siedleckiego, suchożebrskiego oraz zbuczyńskiego.
W programie spotkań zaplanowano zawiązanie wspólnoty i przygotowanie do celebracji Eucharystii (10.00), następnie celebrację Eucharystii przez jednego z dekanalnych wizytatorów, katechetyczną agapę, zaś o 12.00 rozpocznie się „katechetyczne dialogowanie”, w którym osoby odpowiedzialne za katechezę w naszej diecezji omówią zagadnienia związane z rozpoczynającym się rokiem szkolnym, kwestiami prawnymi, merytorycznymi etc. Jednym z tematów będzie uwzględnienie w dydaktycznych planach obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego oraz zaproszenie katechetów na organizowane specjalnie dla nich rekolekcje. Będzie to też dla każdego okazja do zadania pytań. Z pewnością ważnym elementem będzie wymiana doświadczeń związanych z nauczaniem młodzieży, a także wyborem materiałów dydaktycznych itp. Będzie również czas na danie świadectwa na temat swej katechetycznej posługi.