Pierwszy z Domów Rekolekcyjnych powstał w 2001 r. w Siedlanowie koło Radzynia Podlaskiego. Mieścił się w budynku Szkoły Podstawowej. W ciągu kilku lat przeszedł wiele remontów i ciągle się zmienia. Budowana jest właśnie nowa kaplica, sala konferencyjna, pomieszczenia mieszkalne na poddaszu oraz droga krzyżowa w plenerze. Dzieło rozwija się wyłącznie z ofiar wiernych jako wotum za otrzymane łaski. W weekendy odbywają się tu rekolekcje dla małżeństw, młodzieży, studentów i osób samotnych. Tak jest i w tym roku. W drugi i trzeci weekend maja, Dom będzie w swoich progach gościł małżeństwa, natomiast od 30 maja do 1 czerwca nauk ewangelizacyjnych będą mogli wysłuchać osoby dorosłe. Rekolekcje dla dorosłych będą głoszone w przedostatni weekend czerwca. Następne spotkania, tym razem małżeństw, odbędą się w pierwszy weekend września. – Zachęcam wszystkich do uczestnictwa w rekolekcjach i proszę, abyście zachęcali innych. W ten sposób wspólnie tworzymy nowe dzieło ewangelizacyjne w naszej diecezji – mówi ks. Andrzej Żelazo, który poprowadzi rekolekcje. Do dyspozycji uczestników przygotowano 30 miejsc noclegowych.
Na odnowę duchową poprzez modlitwę zaprasza również Dom Rekolekcyjny w Osinach Dolnych koło Mokobód. Od 2001 r. mieści się w nim Biuro Ewangelizacji, gdzie pod numerami tel. 025 642-33-31 i 643-33-78 w dni powszednie od 16.00 do 18.00 można zgłaszać udział w rekolekcjach. W poniedziałki i wtorki rano naprzemiennie w obu Domach Rekolekcyjnych celebrowane są Msze św. z rozważaniem Słowa Bożego. Po nich każdy, kto pragnie, może otrzymać osobiste błogosławieństwo z nałożeniem rąk. W ciągu tych dni odbywają się modlitwy uzdrowienia.
Najmłodszy z Domów Rekolekcyjnych, w Opolu Nowym, powstał w 2007 r. decyzją bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Mieści się przy Wyższym Seminarium Duchownym. W trzeci weekend maja gościć będzie małżeństwa. Natomiast od 6 do 8 czerwca, a następnie od 13 do 15 Dom Rekolekcyjny w Opolu zaprasza osoby dorosłe Do dyspozycji chętnych do uczestnictwa w rekolekcjach jest 30 pokoi 2-osobowych.
Według wiernych udział w rekolekcjach zamkniętych, dzięki atmosferze głębokiego wyciszenia, pomaga w osobistym i wspólnotowym spotkaniu z Bogiem. Do uczestnictwa w takich rekolekcjach zachęcał Benedykt XVI, który mówił: „W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne. W tym celu trzeba je wspierać materialnie i zapewniać im odpowiedni personel”.